Hazır sahlepSüka

SAHLEP
SAHLEP

Sahlep bitksinin kökü mevsiminde toplanır. Bir süre kurutulduktan sonra toz hâline getirilir. Daha sonra isteğe göre tarçınla harmanlanır.

SAHLEP
SAHLEP

Sahlep bitksinin kökü mevsiminde toplanır. Bir süre kurutulduktan sonra toz hâline getirilir. Daha sonra isteğe göre tarçınla harmanlanır.

MİS KOKULU BİR FİNCAN ŞEKEROĞLU SAHLEP
Sahlep, orchidaceae (orkide) ailesinin birçok türünün toprakaltı yumrularından elde edilen bir baharat aslında. Kurutulan yumrular dövülerek toz haline getirilir. Elde edilen bu toz ise kullanılacak hale gelmiş olan saleptir. Sahlep, ülkemizde Muğla,Kastamonu ve Isparta’da yetiştirilmektedir.

Dünyada ise en büyük salep üreticisi ülkeler Yunanistan veFransa’dır. Özellikle Maraş dondurması olarak bilinen, dondurmaya tat ve koku kazandıran, dünyada sadece Kahramanmaraş’ın dağlarında yetişen bir orkide türünden elde edilen saleptir.

KUVVET VERİR, BESLER
Tarihçilere göre, Ortadoğu`ya özgü bir içecek olan sahlep, kahvenin yaygınlaşmasından önce Avrupa`da, özellikle de İngiltere`de “salep dükkânları”nda satılır, tereyağlı ekmekle birlikte servis edilirdi. Ancak, kahvenin yaygınlaşmasıyla bu gelenek zamanla yok olmuştur. Salebin kuvvet verici ve besleyici özelliği de vardır. Eski gemiciler bu nedenle, uzun seferlere çıktıklarında yanlarına mutlaka salep de alırmış, kumanyaları azaldığında 2 litre suyla birlikte kaynattıkları 30 gr toz saleple günlük enerjilerini sağlarlarmış.

Sağlığımız üzerindeki faydaları yüzyıllardır bilinen sahlep; ishal, midebağırsak iltihaplanmaları, bronşit ve öksürüğe karşı kullanılmaktadır. Bileşiminde nişasta, şeker, misülaj ve azotlu maddeler vardır. Afrodizyak etkisi de bulunur. Kış aylarında sevilerek tüketilen sıcak içeceğin yanı sıra başta dondurma sanayii olmak üzere birçok gıda maddesinde de kullanılmaktadır.

SAHLEBİN BAZI ÖZELLİKLERİ
Kış günlerindeki favori içeceğimiz salebin; bağırsak çalıştırmada, öksürük ve bronşitte, bağışıklık sistemini güçlendirmede faydası var. Sahlep müsilaj özelliği sayesinde dokular üzerinde yumuşatıcı etki yapar, dokunun üzerinde bir nevi geçici bir katman oluşturarak, dokuyu korur ve rahatlık verir. Bu nedenle özellikle öksürük tedavisinde oldukça etkili olduğu görülmektedir.

Mide rahatsızlıklarında da etkili olan salep, hazmı kolaylaştırarak midenin rahatlamasını sağlıyor. Bunun yanı sıra tarçınla birlikte tüketiminde ise özellikle üst solunum yollarında oldukça etkilidir. Uyarı:Ancak içerdiği karbonhidrat ve şeker nedeniyle ölçülü tüketilmesi gerekir. Diyabet hastalarının tüketmesi uygun değildir.

  • Hazır Sahlep Kutu / 250 gr.

    Koli Adedi 24

  • Hazır Sahlep Poşet / 250 gr.

    Koli Adedi 30